Rus Dışişleri: Aliyev-Erdoğan önerisini destekliyoruz, ABD tekere çomak sokuyor

Rus Dışişleri: Aliyev-Erdoğan önerisini destekliyoruz, ABD tekere çomak sokuyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ülkesinin Azerbaycan ve Türkiye liderlerinin öne sürdüğü 3+3 formatını desteklediğini ve en kısa zamanda başlatılmasını umduğunu belirtti.

Zaharova'nın, Vestnik Kavkaza sitesinde yaptığı açıklamaya göre, “3+3 bölgesel danışma mekanizmasının kurulması fikri Azerbaycan ve Türkiye cumhurbaşkanları tarafından önerilmişti. Bildiğiniz gibi Rusya bu öneriye destek verdi. Çok taraflı bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinin, bu formatın tüm müstakbel üyelerinin çıkarlarını kesinlikle tam olarak karşılayacağına inanıyoruz” dedi.

Zaharova, “Görüşümüze göre, bu mekanizmanın başlatılması ülkeler arası ilişkilerde güvenin artmasına, mevcut anlaşmazlıkların çözümüne ve bölgenin ekonomik, ulaşım, insani potansiyelinin açılmasına yardımcı olacak” ifadesini kullandı.

Başta ABD olmak üzere bazı Batı ülkelerinin bazı süreçlere engel olma çabası içinde, “bu girişimin tekerine çomak soktuğunu” kaydeden Zaharova, “ABD’li partnerlerimiz bu çabalar içinde dezenformasyonla uğraşıyor. Örneğin, 3+3 girişimini Moskova’ya yazıyor, bu konu etrafında yeni bir garip oyun başlatıyorlar, tüm bunları Rus karşıtlığı havası içinde yapıyorlar. Bu projeye destek verdik, ama öneri başka ülkelerden geldi” şeklinde belirtti.