Rusya, Finlandiya'ya gaz arzını kesiyor

Rusya, Finlandiya'ya gaz arzını kesiyor
Finlandiya'nın ulusal gaz dağıtıcısı Gasum, Rusya'dan Finlandiya'ya doğal gaz arzının yarın durdurulacağını duyurdu. Konu ile ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kimsenin kimseye bir şeyi bedavaya tedarik etmeyeceği açık” açıklaması yaptı.

Gasum'dan yapılan açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom'un alt şirketi Gazprom Export'un "Gasum'un gaz tedarik sözleşmesi kapsamında Finlandiya'ya doğal gaz arzının 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat (TSİ) 07.00'de kesileceğini bildirdiği" duyuruldu.

Gasum Üst Yöneticisi Mika Wiljanen konuya ilişkin değerlendirmesinde, Rusya'dan doğal gaz arzının durdurulacak olmasının "son derece üzücü" olduğunu belirterek, "Ancak bu duruma dikkatle hazırlanıyorduk. Gaz iletim hatlarında bir sıkıntı olmaması durumunda önümüzdeki aylarda tüm müşterilerimize gaz tedarik edebileceğiz" ifadelerini kullandı.

RUBLE İLE ÖDEMEYİ REDDETMİŞTİ

Gasum'dan daha önce yapılan açıklamada, şirketin, doğal gaz sevkiyatları için rubleyle ödeme yapmayı reddettiği duyurlmuştu.

Doğal gaz ihtiyacının neredeyse tamamını Rusya'dan ithalatla karşılayan Finlandiya'nın Moskova ile 2031 yılına kadar gaz tedarik sözleşmesi bulunuyor.

 

Konu ile ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov, “Kimsenin kimseye bir şeyi bedavaya tedarik etmeyeceği açık” değerlendirmesini yaptı.

Peskov, Finlandiya’ya gaz tedarikinin yarın sonlandırılacağını kesin olarak doğrulaması istenince ise, “Gazprom ile sözleşmesi bulunan tüm şirketler konusunda bilgi sahibi değiliz, bu nedenle bu konunun detaylarını Gazprom’a sormalısınız” dedi.

RUSYA FİNLANDİYA'YA ELEKTRİK DE SAĞLAMAYACAK

Rusya'nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO da geçen hafta, ödeme alamadığı gerekçesiyle Finlandiya'ya artık elektrik sağlamayacağını açıklamıştı.