Rusya'dan 'NATO' açıklaması: Yanıtsız kalmaz

Rusya'dan 'NATO' açıklaması: Yanıtsız kalmaz
Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olma olasılığını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, nükleer altyapıların sınıra yakın konuşlandırılması halinde 'harekete geçileceğini' söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olma olasılığını değerlendirdi. Reuters'ın Rus haber ajansı RIA Novosti'den aktardığına göre yetkili, NATO'nun nükleer güçleri ve altyapıları Rusya sınırına yakın bir yere konumlandırması halinde Moskova yönetiminin 'hareket geçeceğini' ve 'gerekli önlemleri' alacağını söyledi.

Gruşko, Sputnik'in aktardığına göre ise 'böyle bir gelişmenin siyasi bakımdan karşılıksız kalamayacağını' belirtti. Rus yetkili, “Bu değişikliğin siyasi karşılığı olmaksızın bırakılamayacağı ortada. Ayrıca ittifakın sıradaki genişlemesinin sonucu olarak oluşturulabilecek yeni güç konfigürasyonunun sonuçları kapsamlı bir analiz edilecek. Kararın duygular üzerinden verilmeyeceği, bu bölgedeki güvenlik durumunu etkileyen tüm faktörlerin kapsamlı ve doğrulanmış bir analizi olacağı açık” ifadelerini kullandı.