Rusya’dan Türkiye’den alınan domateslerle ilgili açıklama: Virüs görüldü

Rusya’dan Türkiye’den alınan domateslerle ilgili açıklama: Virüs görüldü
Rusya’nın tarım ürünleri denetçisi Rosselhaznadzor’un Türkiye’den satın alınan domateslerde tobamovirüs isimli bir virüsün görüldüğünü belirtti.

Rosselhoznadzor yetkilileri, Türkiye’den alınan meyvelerde bir tür mantar olan monilinia fructicola’ya rastlandığını, domateslerdeyse tobamovirüs görüldüğünü söyledi.

Rusya’nın besin yönetmeliklerine göre söz konusu mantar ve virüs çeşidinin görüldüğü ürünlerin ülkeye girişlerine izin çıkmıyor.

DENETİMİN SIKILAŞTIRILMASI İSTENDİ

Rus tarım denetçisinin açıklamasında, Türk makamları ile yapılan görüşmelerde karşı taraftan, Rusya’ya gönderilecek tarım ürünlerinin denetimini sıkılaştırması talep edildi. Türkiye tarafıysa görüşmeler sırasında, karantina uygulanmasını gerektiren bir mantar, bakteri ya da virüse tarım ürünlerinde rastlanması halinde yapılacak incelemenin sonuçlarını ve alınan önlemleri Rusya’ya iletmeyi kabul etti.

Rusya, 2020’nin sonunda İzmir ve Antalya’dan domates ve biber alımınında durdurma kararı uygulamıştı. Zira bu bölgelerden alınan ürünlerde tobamovirüse görülmemişti. Söz konusu yasak, eylül başında kaldırıldı