Rusya’sız Karadeniz güvenlik toplantısı (!)

Rusya’sız Karadeniz güvenlik toplantısı (!)

Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinden, 7 Nisan 2022 günü Türkiye’nin davetiyle Karadeniz’e kıyıdaş beş devletin (Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan) ve Karadeniz’de kıyısı olmayan Polonya’nın katılımıyla, Karadeniz güvenlik sorunlarının görüşüldüğü bir toplantı yapıldığını okuyoruz.

Konu Karadeniz ama Rusya yok!

Rusya ile Ukrayna şu anda savaşta ama taraflardan biri var diğeri yok.

Karadeniz ile hiçbir ilgisi olmayan ama Ukrayna savaşında, NATO’nun bu devlete sağladığı mühimmat ve lojistik destekte en önemli rolü oynayan Polonya toplantıda.

Bu toplantının gerçekten de Karadeniz’de güvenlik teminine katkıda bulunmak amacıyla düzenlendiğine kim iddia edebilir?

AKP iktidarı ABD ile Rusya arasında bazen birine, bazen diğerine göz kırparak durumu idare edebileceğini zannediyor.

Ama Akar’ın altı devletin Milli Savunma Bakanlarıyla Karadeniz’in güvenliği konusunda yaptığı toplantının, izlenen sözümona “denge politikası”nın ötesinde mesajlar içerdiği açıktır.

Bu toplantıyı, ABD tarafından son günlerde, Türkiye’nin, parası ödenmiş ama ABD tarafından el konulmuş olan F-35 uçaklarının yerine istenen F-16 uçaklarının verileceği yönündeki haberler ile birlikte değerlendirmekte yarar var.

Kısacası AKP Hükümeti ABD’siz ve NATO’suz yapamayacağını, en hayati konularda aldığı tavırla tekrar tekrar ortaya koyuyor.

Karadeniz’de Rusya’nın olmadığı bir güvenlik toplantısını yaptığını zanneden gerçekte Karadeniz’in güvenliğini tehlikeye atmaya hizmet eder.

Ve sadece bu toplantı bile Türkiye’nin, AKP iktidarıyla en hayati çıkarlarını savunamayacağını kanıtlamaya yeter!

Haber2021’den…