Saadet Partisi 'İstanbul Sözleşmesi kalktı şimdi sıra 6284'te'

Saadet Partisi 'İstanbul Sözleşmesi kalktı şimdi sıra 6284'te'
İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini alkışlayan Saadet Partisi, şimdi 6284 numaralı kanunu hedefine koydu.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye'nin çekilme kararı aldığı İstanbul Sözleşmesi için "Aile düşmanı sözleşme çöpe atıldı!" başlığı atan Saadet Partisi yayın organı Millî Gazete, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a atıf yaparak "Şimdi sıra 6284'te" başlığını attı.

Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ifadelerine yer veren gazete, "İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi büyük bir tahribatı ortadan kaldırmak adına memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirilirken, aile değerlerimize yapılan saldırıların yasal dayanağı olan 6284 numaralı kanunun da acilen kaldırılması gerektiği belirtiliyor" ifadelerine yer verdi.

Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk, Türkiye Aile Meclisi Başkanı Adem Çevik, Dünya Çocuk Hakları Derneği Güneydoğu Anadolu Bölgesi Başkanı Dr. Uğur Balin ve Araştırmacı-Yazar Sema Maraşlı'nın İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına ilişkin açıklamalarına yer verilen haberde, "İstanbul Sözleşmesi, uzun yıllardır ısrarla sürdürülen kamuoyu baskısı üzerine geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedildi. Yürürlükte kaldığı 10 yıl boyunca toplumda devasa yaralar açan, binlerce aileyi yıkan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi toplumun geniş kesimleri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı" ifadeleri kullanıldı.

MEVZUATLAR, YÖNETMELİKLER...

Ebru Asiltürk, Milli Gazete'ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmekle iş bitmiş değil. Sözleşme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tüm devlet mekanizmalarına ödevler yüklemişti. Askeriyeden Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na kadar insanımıza temas eden ve toplumsal-zihinsel dönüşümün yaşandığı bütün kurumlar İstanbul Sözleşmesi nedeniyle mevzuatlar yönetmelikler değişmişti. Şimdi biz bu değişimlerin oluşturduğu tahribatların önlenmesi için takipte olacağız. Bu da kıymetlidir. Bundan sonraki gayretimiz de bu konun takibatına yönelik olacaktır."

ESAS YAPTIRIM GÜCÜ 6284'TE

Türkiye Aile Meclisi Başkanı Adem Çevik de şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlığa karşı savaş açan bu skandal sözleşmeye karşı, hepimizin okulu olan Millî Gazete, topluma yol gösteren bir mektep oldu. Ahlaksızlığı ve cinsiyetsizliği dayatan bir projeye hep birlikte dur dedik. Tabi İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyoruz demekle çekilmiş olmuyoruz. Burada esas olan yaptırım gücü olan 6284 numaralı kanunu kaldırmaktır. Kadınları çocukları aileleri mağdur eden 6284’ün iptali gerekir. Biz Müslümanlar olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. İsteriz de toplumda sadece kadınlarımıza değil, hayvanlara bitkilere dahi şiddet olmasın. Bizim karşı durduğumuz husus şudur ki şiddet de cinsiyetleştirme de ayrı bir şiddettir.”