Sağlık Kâr Getiren Meta Olurmu?

SAĞLIK KÂR GETİREN BİR META OLURMU? KIZDIRMAYIN BENİ.. 

GİDİN AKLINIZI BAŞINIZI DEVŞİRİN!..

Uzm.Dr.Mustafa Torun(Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, TTB Kurultay Delegesi)

Bu soruyu kim okursa okusun önce dudak büküp,sonra ne demek istiyorsun loy der..

Sağlık meta olabilir mi? Elbet olamaz diyede size yan yan bakarlar..

Ama maalesef sadece bizde değil çoğu ülkede "Hekimlik ve Sağlık"Küresel Kapitalizmin isteği doğrultusunda META haline dönüştürülmüş durumda. İnsanın doğuştan gelen haklarından birisi "Yaşam Hakkı" ise, onunla eşleşmiş diğeri SAĞLIK hakkıdır..Çoğumuz bu gerçekleri sadece teorik olarak bilmekteyiz..Uygulama böylemi?

***

Konuları sizlere aktarırken anadolumuzun güzelim türkülerinden dem vurup, onları sizlere anımsatmaya çalışırız..Bazen türkü ile başlamadığım yazılar olduğunda dostlarım beni hemen uyararak ne yapıyorsun? Türküsüz bir yazı,tadı tuzu, yağı olmayan bir yemek gibidir.Sakın türkülerimizi ihmal etme diye uyarıyorlar..Bende bugünkü yazıma "Muazzez Türüng" ustamızdan alınan güzelim bir Artvin-Şavşat türkümüzü sizlere hatırlatarak gelin devam edelim.. 

***

Çift Jandarma Geliyor(loy)

Kaymakam Konağından

Fiske vursam(loy) kan damlar

Gırmızı Yanağından

Daha önceki bir yazımda "Sağlık ve Neoliberalizm" sözcüklerinin bile yazıya getirilmesi, yazılmasının bile ne kadar çirkin durduğunu vurgulamıştım..Küresel Kapitalizmin en önemli artı değer üreten alanlarından birisi ve birincisi "Silah Ticareti" ise ,diğeri ise maalesef "İlaç ve Sağlık Endüstrisi" olup, giderek içinde yaşadığımız süreçte sağlık ticaretinin ne boyutta olduğunu bizzat görmektesiniz. Yaşamsal ve evrensel olan AŞI ÜRETMİNiN bile kamusal alandan ayrılıp,gerici,ilkel ve yozlaşmış bir kavram olan AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ MASKESİ'ni takarak karşımıza çıktığını hepberaber görmekteyiz.. Covid-19 enfeksiyonu'nu önlemek amacıyla üretilen aşıların çoğu üretici firmaların bizzat kendi ülkelerinde,geri kalanının da diğer zengin kapitalist ülkelere dağıtıldığını yine üzülerek TV ekranlarında seyretmekteyiz.Güya yoksul ülkeler de aşı alsın diye EU ve WHO tarafından kurulmasına öncülük edilen, Türkiye'nin üye olmadığı,şu an yüzseksen ülkenin üye olduğu "Uluslararası Aşı Dağıtım Örgütlenmesi" olan COVAX düne kadar işlevsiz olmasına rağmen, aldığımız son dakika haberine göre ve yoğun kamuoyu baskısı neticesinde,yoksul 44 Afrika ülkesine aşı göndermiş olup,32 ülkede aşılama işlemine başlandığını öğrenmiş bulunuyoruz.Afrika'da 4 milyondan fazla olgu sayısı olup,100 binden fazla kişinin Covid-19 enfeksiyonu nedeni ile kaybedildiğini hatırlatmakta yarar var..

***

YORUM VE ÖNERİLER: 

KÜRESEL KAPİTALİST SÜREÇ; İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ PANDEMİ ORTAMINDA BİLE DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE GÖZLE GÖRÜNÜR BİÇİMDE, SAĞLIĞI TAMAMEN ALINIR SATILIR BIR ALAN HALİNE GETİREREK, HEKİMLİĞİ DE GİDEREK METALAŞTIRMA YOLUNA SOKMUŞTUR. MAALESEF DIŞA BAĞIMLI, AZ GELİŞMİŞ,FEODALİZMİ TASFİYE EDEMEMİŞ BİZİM GİBİ ÜLKELERDE BU TABLO DAHADA BELİRGİNDİR. 

ÇÖZÜM DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE HEKİMLİK İLE SAĞLIĞI BİRAN ÖNCE DEV İLAÇ FİRMALARIN DENETİMİNDEN KURTARMAK YANİ KAMULAŞTIRMAKTIR.AKLIMIZI VE BAŞIMIZI BİRAN ÖNCE DEVŞİRELİM..NE DERSİNİZ?

***

Sözümüzü güzelim Türkümüz ile bitirelim..

Zeytin Yaprağı Yeşil(Ley)

Altında Gayfe Bişür

Benden Sana Yâr Olmaz(,Ley)

Get Aklın Başan devşir

Sevgilerimle...

Yazarın Diğer Yazıları