Şanghay İşbirliği Örgütü'nden 'Barış Misyonu' tatbikatı

Şanghay İşbirliği Örgütü'nden 'Barış Misyonu' tatbikatı
Shangay İşbirliği Örgütü ortak askeri tatbikat için dün Rusya'nın Orenburg şehrinde bir araya geldi. Yaklaşık 4 bin askeri personelin katılacağı tatbikatın 11-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Tatbikat kapsamında 8 ülke, 4 bin askeri teröre karşı bir araya geldi. Barış Misyonu 2021 adıyla yapılacak tatbikat, özellikle ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından bölge ülkeleriyle düzenlenen ilk tatbikat olma özelliğini taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Asya turunda Çin'i hedef göstermişti. Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Orta Doğu turunda, Afganistan'dan Çin ve Rusya'ya daha rahat odaklanmak için çekildiklerini söylemişti.

Taliban'ın Afganistan'da yeni hükümeti açıklamasının ardından Çin ile ilişkilerini geliştirme isteği ise son günlerde ABD'nin dikkatini daha da çekti. Son olarak Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, bir televizyon kanalına verdiği demeçte ABD'nin Afganistan'a bir gün geri döneceğini iddia etmişti.

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün tatbikatı ise ABD'nin tehditleri karşısında uyarı olarak yorumlanıyor. Barış Misyonu tatbikatına Çin ile Rusya'nın yanı sıra ayrıca Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ile Hindistan da katılıyor.