SCP: 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı kutlu olsun!

SCP: 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı kutlu olsun!
27 Mayıs Devriminin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Saymanı Avukat Önder Kırmızıtaş, 27 Mayıs’ın Türkiye devrim tarihinin kilometre taşlarından biri olduğunu söyleyerek “27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı kutlu olsun!” dedi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Saymanı Avukat Önder Kırmızıtaş, 27 Mayıs Devriminin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kırmızıtaş mesajında, “Demokrat Partinin antidemokratik uygulamaları, laiklik ve cumhuriyet devrimine karşı takındığı düşmanca tutum ile uluslararası alandaki yanlış politikalarına karşı halkta oluşan büyük tepki sonucu 27 Mayıs 1960 tarihinde ordu yönetime el koydu.

Böylece Cumhuriyet Devrimine karşı yuvalanmış ve yer tutmaya başlamış karşı devrim saflarının dağıtılması ile ülke rahat bir nefes aldı. Müdahaleden kısa bir süre sonra dünya hukuk tarihine örnek olacak bir anayasa hazırlandı. Demokratik toplumun önü bu anayasa ile açılmış oldu. Gelen özgürlük ortamıyla halk kitlelerinin sosyal, ekonomik, siyasal haklara daha rahat ulaşması sağlandı. Özellikle işçi sınıfı önemli sosyal haklara kavuştu” dedi.

‘CUMHURİYET DEVRİMİ BİR ADIM İLERİ TAŞINMIŞTIR’

27 Mayıs’la birlikte Cumhuriyet Devriminin bir adım ileri taşındığını söyleyen Kırmızıtaş “Özgürlük ortamı kısa süre sonra ülkenin ekonomik büyümesinin %7’lere ulaşmasını sağladı. Türkiye’nin yüz akı olan 68 gençliği, büyük işçi eylemleri bu özgürlük ikliminin sonucuydu.

Her ne kadar Milli Birlik Komitesi idam kararlarının onaylanması ve uygulanması sebebiyle hedef alınıyorsa da bu büyük bir saptırmanın sonucudur. Olayların ilk elden tanığı olan Milli Birlik Komitesi üyesi Suphi Karaman ağabey her konuşmasında bu durumu özellikle anlatırdı. “MBK'da idamların oylanacağı günün sabahı ABD'den yapılan tehdit açıklaması sonrasında idamlara karşı oy verecek olan bazı MBK üyeleri kararlarını değiştirerek kabul oyu verdiler. Böylece az bir oy farkıyla idam cezaları MBK'da kabul edildi."

Herşeye rağmen Türkiye siyasal tarihinin en kansız devrimi gerçekleşmiştir. Cumhuriyet devrimi bir adım ileri taşınmıştır. 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.