SCP: AKP iktidarı, en küçük sorunu bile halletme yeteneğini kaybetmiştir!

SCP: AKP iktidarı, en küçük sorunu bile halletme yeteneğini kaybetmiştir!
Marmaris’te devam eden orman yangını ile ilgili Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nden yapılan açıklamada, iktidarın en küçük sorunu bile çözme yeteneğinin kalmadığı belirtilerek “Orman yangınlarıyla etkin mücadele özel şirketlerin değil devletin görevidir” denildi.

Marmaris’te 20 Haziran günü akşam saatlerinde çıkan orman yangını tüm müdahalelere rağmen söndürülemedi. İktidar yetkilileri yangın söndürme çalışmaları kapsamında gereken her şeyin yapıldığını söylese de halen 400 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını, 5 ayrı noktadan ilerlemeye devam ediyor.

Marmaris’teki orman yangını ile ilgili sosyalist Cumhuriyet Partisinden yapılan açıklamada “Geçen sene Muğla Marmaris’te toplam olarak 140 bin hektar ormanlık alanı küle çeviren orman yangını AKP iktidarı ile ilgili bazı çarpıcı gerçekleri göz önüne sermişti.

AKP iktidarı arkada kalan yıllarda THK’na ait yangın söndürme uçaklarını çürümeye terk etmiş ve yangın söndürme işini özelleştirmişti!

Felaketten bile kâr elde etmeyi düşünen zihniyetin Türkiye’ye maliyeti sadece bir yıl içinde yüzbinlerce hektarlık orman arazinin kaybedilmesi oldu.

Normal olarak bu felaketten ders çıkarılması beklenir. Ama öyle olmadığını iki gün önce başlayan Marmaris orman yangını ile bir kez daha gördük.

Hurda olmadığı, uçabildiği ve yangın söndürmede kullanabildiği ortaya çıkan THK uçakları “gerekli prosedür tamamlanmadığı için” Marmaris yangınında kullanılamadı.

İspanya’dan kiralanan 14 uçak ise denizden su alma özellikte olmadıkları için yangına müdahalede etkili olamadı.

Yangın söndürmede kullanılan helikopterler de gece görüş özelliği olmadığı için geceleri çalışmadı. Sonuç ikinci günün sonu itibariyle 2400 hektarlık orman yanmış durumda” denildi.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE ÖZEL ŞİRKETLERİN DEĞİL DEVLETİN GÖREVİDİR

Orman yangınları ile mücadelenin devletin görevi olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi: “Son Marmaris yangını, AKP iktidarının en basit sorunların bile üstesinden gelme yeteneğini kaybettiğini bir kez daha göstermiştir.

Küresel ısınmanın tetiklendiği, Türkiye’yi hedef alan güçlerin terör örgütleri vasıtasıyla tertipledikleri sabotajların gündemde olduğu Türkiye’de, orman varlığımızı korumak en önemli kamu görevlerinden biridir.

İşe, Türk hava Kurumu’na ait uçakların derhal hizmete sokulmasıyla başlanmalıdır. Kiralık uçaklarla yangına karşı mücadele edilmez. Cumhurbaşkanlığına ait 13 uçağın olduğu bir ülkede orman varlığımızı koruyacak uçaklarımızın olmaması düşünülemez.

Orman yangınlarıyla etkin mücadele özel şirketlerin değil devletin görevidir.”