SCP: Türkiye’nin güvenliğine tehdit, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinden gelir!

SCP: Türkiye’nin güvenliğine tehdit, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinden gelir!
Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurusuna ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu üyeliği pazarlık konusu yapmaması gerektiğini söyleyerek “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine, hiçbir durumda “evet” denemez!” dedi.

NATO’nun doğuya doğru yayılma girişimleri nedeniyle ortaya çıkan Ukrayna krizi devam ederken Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için girişimde bulunması Uluslararası gündemde ilk sıraya yerleşti.  

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, İskandinav ülkelerinin NATO üyeliği girişimini değerlendirerek “ABD, İsveç ve Finlandiya’yı da NATO üyesi yaparak komşumuz Rusya’yı kuşatma stratejisini bir adım daha ileriye taşımak istiyor.

Rusya ve Türkiye; aynı tehditlerin hedefi olan iki ülkedir.

İki ülke de esas olarak ABD’den kaynaklanan tehdidin hedefidir.

Onun için Rusya’nın kuşatılması gerçekte Türkiye’nin kuşatılmasıdır” dedi.

PAZARLIK KONUSU YAPILAMAZ

Gültekin açıklamasında PKK’ya esas desteğin ABD tarafından verildiğine dikkat çekerek şunlara yer verdi: “Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı gibi iktidar yetkililerinin, iki ülkenin NATO üyelikleri konusunu görüşmeye kapatmadıkları, PKK ile ilgili politikalarını değiştirmeleri durumunda görüşmeye hazır oldukları yönündeki açıklamaları, tam bir samimiyetsizlik ve aymazlık örneğidir.

PKK ile ilişkiler, Türkiye’nin, bir ülkenin NATO üyeliği konusundaki tavrını belirleyecekse önce ABD ile olan müttefiklik ilişkisinin sonlandırılması gerekir.

ABD, PKK’yı alenen desteklemektedir. ABD Başkanı PKK için “sahadaki kara gücümüz” demiştir. Bugüne kadar Fırat’ın doğusunda, bu örgüte en az 100 bin TIR silah vermiştir. 2015 yılından bu yana her yıl Senato’da PKK’ya 500 – 600 milyon dolar verilmesini onaylamıştır.

ABD’ye tek söz söylemeyeceksiniz ama İsveç ve Finlandiya’nın çok da kıymeti harbiyesi olmayan PKK politikasını pazarlık konusu yapmak isteyeceksiniz.

Bu tavrın Türkiye’nin milli çıkarlarıyla en ufak bir ilgisi yoktur.

Rusya bugün Suriye’de, Doğu Akdeniz’de güvenlik konularında işbirliği yaptığımız en önemli ülkedir. Türkiye, ABD’nin, Kuzey Irak’taki kukla devleti bir koridor ile Akdeniz’e açma planını Rusya ile birlikte akamete uğrattı.

Astana Sürecindeki işbirliği ABD’ye bölgede geri adım attırdı.

Pazarlık konusu ne olursa olsun, Türkiye eğer bu sürecin sonunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verirse, işte o zaman Rusya’nın dostluğunu kaybeder.

Türkiye’nin milli güvenliği asıl o zaman tehlikeye girer.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine, hiçbir durumda “evet” denemez!”