Sıra diğerlerinde

Sıra diğerlerinde

Dün sonunda Antalya kamuoyunun özellikle beklediği TÜRGEV yurduna ait karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti ve yurdun geri alınmasının ilk adımı atıldı. Daha doğrusu Antalya Büyükşehir Belediyesi, TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti ile ilgili siyasi bir karar alarak tavrını ortaya koydu. Bu önemlidir, bunu not edelim.

Ama önce sürecin geri planına bir bakalım. Çünkü, bu geri plan ışığında, başta bazı gazeteciler olarak bizlerin ve olayı takip eden (başta Polat Balkan olmak üzere) bazı isimlerin sözleri olacaktır.

Önce akla ilk gelen soruyu soralım. Daha iki hafta önce, TÜRGEV Yurdu ile ilgili yayın yapanları ‘art niyetli’ olmakla suçlayan Büyükşehir Belediyesi ve Muhittin Böcek ne oldu da, birden bire pazartesi yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, konunun gündeme alınması için önerge verdi?  

Dünkü Belediye Meclisi’nde, Grup Sözcüsü Deniz Filiz’in söz konusu gündem ile ilgili yaptığı açıklamada öğreniyoruz ki, Sayıştay, yurdun TÜRGEV’e verilmesi ile ilgili devreye girmiş ve özetle, “belediye en fazla 30 yıllığına verebilir, siz 49 yıllığına verdiniz” demiş. Teknik detaylara girmek istemiyorum. Merak edenler, belediyenin internet sitesinden ulaşabilirler. Konunun önemli olan yeri şurası: Sayıştay devreye girmiş. Sayıştay’ın bu hamlesi de Muhittin Böcek’e altın tepsi de sunulan bir fırsata dönüşmüş.

Peki, Sayıştay bunu ne zaman demiş? Mayıs 2022 başında. Yani, TÜRGEV Yurdu tartışması başlamadan yaklaşık üç hafta önce. Tartışmalar ise Mayıs ayının son haftasına denk geliyor.

O zaman Başkan Muhittin Böcek’e şunu sormak hakkımız sanırım. Sayın Başkan, siz Sayıştay’ın bu yazısını bilmiyor muydunuz ki, aralarında benim de olduğum, bu konu ile ilgili sizi eleştirenler hakkında ‘art niyetli’ dediniz.

Konu, döndü dolaştı ve baştan beri konuyu bilenlerin Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıkları öneriye geldi. Üstelik Sayıştay desteği ile.

Başkan Muhittin Böcek de, Sayıştay zoru ile de olsa, bu önerilere uydu.

Lütfen buraya kadar yazdıklarımı, art niyetli olarak nitelenmiş birisinin sitemleri olarak okuyun.

Dün yapılan oylama üç yıl gecikmeli de olsa önemlidir ve Muhittin Böcek bu konuda rahatsız olanları rahatlatacak bir hamle yapmıştır ve arkasında durulmalıdır.

Tabi bu kararın alınmasında teşekkür edilmesi gereken bir kesim var. Onları da mutlaka yad etmek gereklidir. Öncelikle, dönemin Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya olmak üzere, konu ile ilgili mücadele eden siyasiler. Sonrasında konunun arkasını bırakmayan başta Polat Balkan olmak üzere kent dinamikleri ve konu ile ilgisini hiçbir zaman zaman kaybetmeyen ve her fırsatta desteğini veren Antalya kamuoyu. Her türlü teşekkür ve alkışı hakkediyorlar.

Son olarak, yine, Muhittin Başkan’a seslenmek üzere…

Sayın Başkan,

Bu hamleniz Antalya kamuoyunda takdir ile karşılandı. Şimdi sırada, sembolik de olsa, diğer hamleleriniz bekleniyor.

Neler mi bunlar?

Örneğin, ANSAN’ı eski yerine geri getirin.

Örneğin, Yavuz Özcan Parkı’nda, Menderes Türel’in bir imza ile yıktığı ve bütün sıkıntısı Hüsnü Şahin’e kalan yeri yeniden açın.

Örneğin ve bence en önemlisi, Cumhuriyetimizin en önemli isimlerinden olan Hasan Ali Yücel’e “yüksek mevkilerin alçak kişisi” diye hitap etme saygısızlığını gösteren Osman Yüksel Serdengeçti’nin adını o parktan kaldırın.

Sayın Başkan.

Üç yıl sonra, size oy verenleri mutlu edecek adımı attınız, devamını beklemek de hakkımız.

Kaynak: graffitihaber.com