Taliban Sözcüsü: Mevcut hükümetin kapsayıcı olduğunu düşünüyoruz

Taliban Sözcüsü: Mevcut hükümetin kapsayıcı olduğunu düşünüyoruz
Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan'da geçen aylarda kurdukları hükümetin, Batılı ülkelerden gelen eleştirilere rağmen kapsayıcı olduğunu düşündüklerini söyledi.

ABD ve diğer NATO ülkelerinin askeri varlığını sonlandırmasının ardından Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ın kurduğu geçici hükümet, gerek çalıştığı tartışmalı isimlerden dolayı, gerekse gerektiği kadar kapsayıcı olmadığı yönünde eleştirilere tabi tutuldu.

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, yaptığı açıklamada, "Kapsayıcılıkla ilgili olarak; bizim kapsayıcılık anlayışımız, farklı etnik kökenlerden insanların hükümete katılması gerektiğidir" dedi.

Sputnik'e konuşan Şahin, 'farklı etnik kökenlerden kabiliyetli şahsiyetlerin' ülke yönetiminde yer alabileceklerini vurgulayarak, hükümetin yeterince kapsayıcı olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan uluslararası toplumun, kadınların eğitim hakkına erişimiyle ilgili çağrılarına yanıt veren Şahin, Afganistan'da kadınların eğitimiyle alakalı hiçbir sorunun olmadığını bildirdi.

Taliban, eylül ayının başlarında, örgütün 1996 ile 2001 yılları arasındaki ilk iktidar deneyiminde dışişleri bakanı olarak görev yapan Muhammed Hasan Ahund başkanlığında, tamamı erkeklerden oluşan geçici bir hükümet kurmuştu.

Ardından Kadın Bakanlığı'nı kaldıran Taliban, başkent Kabil'deki bakanlık binasını da kadınlara yönelik suistimallerden sorumlu olan ve yeniden kurulan Ahlak ve Erdem Bakanlığı'na devir işlemi yapılmıştı.

Taliban'ın geçici hükümeti, uluslararası toplum tarafından henüz tanınmış değil.