Taliban'dan Ankara ziyareti sonrası açıklama! Türkiye'ye Afganistan’ı yenileme daveti

Taliban'dan Ankara ziyareti sonrası açıklama! Türkiye'ye Afganistan’ı yenileme daveti
Türkiye'de temaslarda bulunan Afganistan hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, son gelişmelerle ilgili değerlendirme yaptı. Afganistan ve Türkiye'nin tarihsel bağları olduğuna dikkat çekti. ''Türkiye, Afganistan'ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir.'' dedi.

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Ankara ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada Türkiye’den beklentilerini dile getirdi. Muttaki, ”Türkiye, sahip olduğu imkanlarla yatırım ve bazı projeleri hayata geçirme konularında ve Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir. Tüm alanlardan faydalanabilir” dedi.

HESAPLARIN AÇILMASINI İSTEDİLER

Muttaki, ayrıca 2013 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, Taliban’ın Türkiye’de dondurulan hesaplarını hatırlatarak ekonomik sorunların çözümü için bunun kaldırılmasını istedi. Ankara’da Kızılay yetkileriyle de bir araya gelen Muttaki yaklaşan kış öncesinde insani yardım ihtiyacını da konuştuklarını söyledi.

“GÖÇÜN SEBEBİ SİYASİ DEĞİL EKONOMİK”

Göçmenlerin ekonomik sorunlar nedeniyle ülkeyi terk ettiklerini savunan Taliban’nın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ” Güvenlik sorunu yok, siyasi nedenlerle kimseye zorluk çıkarılmıyor ve zarar verilmiyor” diye konuştu.

“IŞİD’E YARIYOR”

Taliban yönetiminin tanınmamasının IŞİD’i güçlendirdiğini de söyleyen Emirhan Muttaki şöyle konuştu:

”Afganistan’daki yeni devletin resmen tanınmaması IŞİD’e yarıyor. Dünya ülkeleri bir taraftan Afgan halkını kontrol edin, göç etmesinler diyor. Bir yandan da hükümeti resmen tanımayarak IŞİD’e moral veriyorlar. Bu durum ne Afganistan ne de dünyanın menfaatine bir durumdur”

Muttaki, Türk yetkililerle bir sonraki görüşmeleri Kabil’de yapmayı istediklerini de söyledi.