Tarihte bugün; 14 Eylül

Tarihte bugün; 14 Eylül

Kader YILMAZ

14 Eylül 1867-BİLİMSEL SOSYALİZMİN FİKİR BABASI KARL MARX ‘DAS KAPİTAL’İN BİRİNCİ CİLDİNİ YAYINLADI
Kapital Cilt 1, Karl Marx tarafından 1867 yılında yazılmış, kapitalist üretim biçiminin ekonomik yasalarının, sosyalist üretim biçiminin öncüsü olduğunu ve sınıf mücadelesinin kapitalist toplumsal üretimden köken aldığını ortaya koymak amacıyla siyasi ekonomi olarak kapitalizmin eleştirel bir analizidir. Kapital Cilt 1, 14 Eylül 1867 tarihinde yayımlandı ve Das Kapital'in Marx'ın hayatta iken yayımlanan tek cildi bu oldu. Haziran 2013 yılında Komünist Manifesto ile beraber UNESCO'nun Dünya Mirası Programı'na kayıt edildi.

14 Eylül 1960-PETROL İHRAÇ EDEN ÜLKELER ÖRGÜTÜ ‘OPEC’ KURULDU
10-14 Eylül 1960'ta Bağdat Konferansı'nda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela tarafından kuruldu.
OPEC hangi amaçla kuruldu?
Petrol piyasasında fiyatları artırmak ve uluslararası petrol şirketlerine karşı blok oluşturmak amacıyla Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, İran ve Venezuela tarafından 1960'da kurulan OPEC'e, 1962-1975 döneminde Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Orta Doğu ülkelerine ek olarak, Endonezya, Libya, Nijerya, Cezayir ve Ekvador gibi önemli petrol üreticisi ülkeler katıldı

14 Eylül 1997-VAN’DA YÜKSEK GERİLİM HATTINA TAKILAN HELİKOPTER DÜŞTÜ

Van’da yüksek gerilim hattına takılan askeri helikopterin düşmesi sonucu 10 askerimiz şehit oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Her zaman bizimle olacaklar. Ruhları şad olsun.