Tarım Haberleri

Ali Ekber Yıldırım: Buğday krizi ekmek krizine dönüşüyor

Ali Ekber Yıldırım, buğday fiyatlarının yılbaşından beri yüzde 60 artığına dikkat çekerek "Buğday dış ticaretinde daha büyük sorunların yaşanması ve açlık çekenlerin sayısında ciddi artışlar olması bekleniyor" dedi.

Tarımda üretici enflasyonu rekor tazeledi... Yıllık yüzde 118.53

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) nisanda rekor tazeleyerek yıllık yüzde 118,53, aylık yüzde 17,76 arttı.

TMO arpa satışlarına ara verdi: Hasattan sonra başlanacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hasat süresince ara verilen arpa satışlarına 2022 hasadının tamamlanmasının ardından yeniden başlanacağını duyurdu.

Erdoğan 2022 yaş çay alım fiyatını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarını ve destekleme fiyatını açıkladı.

Süte gelen zamdan sonra yem fiyatları da yükseldi

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt için yüzde 33’lük zam yaparak litre fiyatını 7.5 lira olarak belirlemesinin hemen ardından yem çuvalının fiyatı 340 liradan 360 liraya yükseldi.

Buğdayın anavatanı Türkiye, Hindistan'dan ithalata başladı

"Buğdayın anavatanı" olarak bilinen Türkiye tarihinde ilk kez Hindistan’dan buğday ithalatına başladı.

Süt arzında tehlike... Kazanamayan çiftçi, hayvanlarını kesime yolluyor

Çiftçiler son aylarda artan maliyetler karşısında genç hayvanlarını kesime göndermeye başladı. Süt arzının ciddi tehlike altında olduğu belirtilirken, 2021 başında 2,8 TL olan çiğ sütün litresi, 18 ayda 7,50 TL’ye çıktı. Bu süreçte yem fiyatlarında da iki kat artış yaşandı.

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını artırdı!

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarında yüzde 30 artış yaparak 5.7 liradan 7.5 liraya çıkardı. Süt üreticisi, süt fiyatlarının en az 8.3 lira olmasını istiyordu. Mart, nisan ve mayıs aylarında verilen 1 liralık destekleme primi ise tekrar 20 kuruşa indirildi. Belirlenen fiyat 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak.

TZOB: Üretici bir kilo süt satarak bir kilo yem alamıyor

Tükiye süt ve besi hayvancılığı sektörü zor bir dönemden geçiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, acil olarak hayvancılığı kalkındırma paketi açıklanması gerektiğini açıkladı. Hükümete seslenen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, nisan ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının 5 buçuk kata çıktığını söyledi. Bayraktar, tarımsal girdi fiyatlarının yüksekliğine de dikkat çekti.

Tarım Bakanlığından GDO'lu yeme onay

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği tarafından yapılan başvuru üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından genetiği değiştirilmiş bazı soya ile mısır çeşitleri ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılması onaylandı.

Üreticilerden 'meyvede rekolte düştü, fiyatlar artacak' uyarısı

Üretim maliyetlerindeki yüksek artışlarla birlikte martta yaşanan don felaketinin erkenci meyvelerde rekoltenin azalmasına neden olduğu, buna bağlı olarak fiyatlarda yüksek artışlar olacağı belirtiliyor.

Türkiye gıda krizinin eşiğinde

Türkiye’de artan maliyetler ve mevsimsel koşulların artmasıyla tarımda hasar devam ediyor. Özellikle buğday, mercimek ve kayısı gibi stratejik ürünlerde kayıpların yüzde 80’e ulaşması bekleniyor.

Tarımsal üretimde sıkıntı artıyor! Çiftçi sayısı 500 binin altına indi

Rusya-Ukrayna krizi ile birlikte gıda krizi konuşulmaya başlanırken, tarımsal üretiminde önemi arttı. Fakat Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) hazırladığı istihdam izleme bültenine göre Türkiye'de çiftçi sayısı ilk kez 500 binin altına geriledi.

Tarımsal girdi fiyatları geçen yıla göre yıllık yüzde 80 arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), şubat ayında yıllık yüzde 80,99, aylık yüzde 16,69 arttı. Böylece Tarım-GFE, hem aylık hem de yıllık bazda rekorunu egale ederek endeksin oluşturulduğu 2016 yılından bu yana zirveyi gördü.

1990'dan bu yana en düşük arpa üretimi 2021'de gerçekleşti

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin verilerine göre Türkiye 2021 yılında, 1990 yılından bu yana en verimsiz yılını yaşadı.

Tarımda üretici enflasyonu rekor tazeledi! Yıllık yüzde 84,11

TÜİK verilerine göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) aylık yüzde 12,02, yıllık yüzde 84,11 arttı. Şubatta yıllık yüzde 68,49 artışla endeks tarihinin rekorunu kıran Tarım-ÜFE, mart ayında da rekor tazelemiş oldu.