Tarım Haberleri

Fındıkta oyun kurucular üreticiyi nasıl mağdur ediyor?

Fındıkta hasat zamanının gelmesiyle birlikte tartışmalarda başladı. Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım fındıktaki rekolte oyununu yazdı. Yıldırım, Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinden oluşan fındık rekolte tespit heyeti 650 bin ton olarak belirlediği rekolteyi, bakanlığın 770 bin, ihracatçının ise 800 ton olarak açıkladığını hatırlattı.

Tütün üreticisini kuraklık vurdu

Ege tütününde bu sene kuraklık sebebiyle erken hasat yapıldı. geçen yıllara göre rekolte kaybı olan tütünde alım fiyatı da uzun yıllar sonra ilk kez 4 doların altında kaldı.

Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları Et ve Süt Kurumunun (ESK) alacağını ifade etti.

Çiftçiler Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi için Ankara'da eylem yaptı

Türkiye’nin çeşitli illerinden çiftçiler, tarım kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için dün Ankara’ya geldi. Türkiye Çiftçi Dayanışması Platformu Başkanı Ömer Sarı, ‘Faizlerin tümünün silinmesini, ana paranın 5 eşit parçaya bölünmesini istiyoruz’ dedi.

Ziraat Odaları Birliği ortalama Kurbanlık fiyatlarını açıkladı, ne alan ne satan memnun olacak

TZOB Başkanı Bayraktar, "Bu yıl ülkemizde ortalama kurban fiyatları, hayvan başına büyükbaşta 6 bin 500 ile 35 bin lira, küçükbaşta ise 1300 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Canlı ağırlık fiyatı da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 24-35 lira, küçükbaş hayvanlarda ise 24-40 lira arasındadır" dedi.

Fındıkta 28 bin ton rekolte kaybı bekleniyor

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu yıl Ordu’da fındık rekoltesinin 167 bin 300 ton olarak beklendiğini belirterek, bu rakamın geçen yıl rekoltesine oranla yaklaşık 28 bin ton daha düşük olduğunu aktardı.

Su kıtlığı en çok tarımı vuracak

Meteoroloji uzmanı Mehmet Fatih Büyükkasabbaşı, iklim krizi etkisiyle 20-30 yıl sonrası için sulamada kıtlık yaşanabileceğini belirtti.

Türkiye'deki üreticiden alım yapamayan TMO, ambarları ithal arpa, buğdayla dolduracak

Toprak Mahsulleri Ofisi, 440 bin ton arpa ve 395 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için yeni ihale açtı. Böylece iki haftada 1 milyon 550 bin ton arpa ve buğday ithalat ihalesi açılmış oldu.

Eskiden çiftçinin dostu olan 'ofis' yine ithalatçı oldu

Artan yem fiyatları, kuraklık nedeniyle üretimde yaşanacak düşüş gibi sorunlara çözüm üretemeyen hükümet TMO'yu ithalata yönlendirdi. TMO'nun 440 bin tonluk yemlik arpa için uluslararası ihale açtığı belirtildi.

Don ve kuralığın vurduğu çiftçiyi şimdi de sel ve dolu vurdu

Don ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçileri bu hafta ise sel ve dolu vurdu. Yurdun dört bir köşesinden sel ve dolu nedeniyle olumsuz haberler gelirken, çiftçiler afet bölgelerine destekleme verilmesini istiyor.

Yetki belgesi zorunluluğu getirilen tütün üreticileri ayaklandı

1 Temmuz’dan itibaren yetki belgesi zorunluluğu getirilen tütün üreticileri Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapatarak eyleme başladı.

Erol Kesici: Tarımsal üretim tehlikede

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici de meteoroloji verilerine bakıldığında 2021'in ilk 5 aylık döneminin, en kurak yıl olarak kayıtlara geçen 2020'den çok daha kötü olduğunu söyledi. Yağışların azlığı ve aşırı sıcaklıkların göl, gölet, baraj, dere, nehir gibi sulak alanlardaki buharlaşmayı da ciddi ölçüde artırdığını belirten Dr. Kesici, "Topraktaki buharlaşma da artıyor. Topraktaki nem azalışı da suya ihtiyacın yükselmesine sebep olur. Dolayısıyla tarımsal üretimde 2021 yılı oldukça tehlikeli" diye konuştu.

Kaba yem sorununa 34 maddelik çözüm önerisi

Fabrika yeminde hammadde olarak yüzde 50-60 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, kaba yemde de önemli sorunlarla karşı karşıya.

Çiftçilerden Kayseri Şeker Fabrikası’nda eylem

Çiftçiler, Kayseri Şeker Fabrikası’ndaki borç iddiaları ve FETÖ yapılanmasına ilişkin yeni bir eylem yaptı. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çiftçiler, FETÖ iddiasıyla hakkında soruşturma olan kişilerin yönetimde olmasını kabul etmediklerini belirtti.

Yetki belgesi almadan tütün ticareti yapılamayacak

Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Çiftçiyi pandemi değil tarımsal girdiler vurdu, bir yılda yüzde 22,15 artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre çiftçilerin tarımsal girdi fiyatları yıllık yüzde 22,15 oranında artış gösterdi. Gübre ve toprak geliştiriciler yüzde41,78 ile fiyatı en çok artan grup oldu.