Tarım Haberleri

Borçlu çiftçilerin tarım arazileri icradan satışta

Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarının erteleme süresinin sona erdi. Hal böyle olunca icradan tarım arazisi satışlarında meydana gelebilecek artışlar endişe yaratıyor. Sadece Ziraat Bankası’nın sitesinde 669 arsa satışta.

Buğday üretim maliyetleri yükseldi! Gelecek yıl ekmek 5-6 TL

Dolardaki artışla tarımdaki girdi maliyetleri katlanıyor. Bir ay önce 4.45 TL olan 1 kilogram buğdayın üretim maliyeti 5.8 TL’ye çıktı. Ziraat mühendisi Faik Toy, “Bu maliyetlerle gelecek yıl 5-6 TL’nin altına ekmek üretmek mümkün olmayacak” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği: Üretici-market fiyat farkı 9 kata ulaştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kasımda üretici ile market arasındaki fiyat farkının 9 kata ulaştığını bildirdi.

Çiğ süte büyük zam!

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı 4 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Karar 8 Aralık itibarıyla geçerli olacak.

Çiftçi üretimden vazgeçiyor, sertifikalı tohum satışlarında yüzde 30 düşüş

TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, girdi fiyatlarına bağlı artan maliyetlerin çiftçilerin bir kısmını üretimden vazgeçmesine yol açtığını söyledi. Akcan, başta girdi maliyetleri olmak üzere, hasat ettiği ürünü kaç liraya satacağını bilemeyen çiftçilerin adeta kumarcı haline geldiğini bildirdi.

Sektör temsilcilerinden ortak açıklama: Hayvanlar kesime gidiyor, büyük kriz kapıda

Süt sektöründe faaliyet gösteren bazı kuruluşlar, yem başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışa dikkati çekerek, çiğ süt alım fiyatının litre başına 4 lira 25 kuruş olmasını talep etti.

Zeytin ve zeytinyağı rekoltesinde Tarım Bakanlığı artış, üretici düşüş bekliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, zeytin üretiminin yüzde 32, zeytinyağı üretiminin de yüzde 35 artış göstereceğini açıkladı. üreticiler ise verimde düşüş bekliyor.

Türkiye Ziraatçılar Derneği zam gelecek gıda ürünlerini açıkladı

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkan Hüseyin Demirtaş, ekim ayında tavuk eti fiyatının yüzde 64, ayçiçeği yağının yüzde 60.8, margarinin yüzde 53.8, zamlandığını vurgulayarak “Bu tablo, önümüzdeki dönemde bu oranda zamlanacak" dedi.

Tarım platformundan DEDAŞ'a tepki: Çiftçilerimiz bunu haketmiyor

"Borcunu ödemeyen çiftçiye önümüzdeki sene elektrik yok" açıklaması yapan Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'ne Tarım ve Hayvancılık Platformu tepki gösterdi. Platform Başkanı Tuncay Albayrak, çiftçilerin bu sözleri hak etmediğini söyleyerek "çiftiyi küstürmeyin" ifadelerini kullandı.

Limon dalında kaldı! Üreticiler ağaçları kesmeye hazırlanıyor

Tüm ürünlerde olduğu gibi limonda da maliyetler yüzde 300’e varan oranda artarken, satış fiyatları ise düştü. Son bir yıldır limon fiyatlarda yaşanan düşüşler, üreticiyi, ağaçlarını kesme noktasına getirdi.

Bakana göre Türkiye'de 'ben zarar ettim' diyecek çiftçi yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye'de bu sezon itibarıyla 'ben zarar ettim' diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir" dedi.

TZOB: Üretici ile market arasındaki fiyat farkı 4,5 kata yaklaştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yazılı açıklama yaptı. Bayraktar, ekim ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının 4,5 kata yaklaştığını belirtti.

Rusya, Türkiye’den mandalina alımlarını askıya alacak

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) 29 Ekim itibarıyla içerisinde zararlı maddeler bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’den mandalina alımlarını askıya alacak.

Fındık işçilerinden Ferrero'ya tepki: Bizden daha çok kazanıyorlar, bu sömürüdür

Dünyadaki fındık üretiminin büyük kısmını karşılayan Türkiye'de fındık işçileri, yabancı şirketlerin uyguladığı sömürü ve düşük ücretlere tepki gösterdi.

Ali Ekber Yıldırım: Bu sorunlar çözülmediği için gıda fiyatları yükseliyor

Tarımsal üretimdeki düşüşü değerlendiren Ali Ekber Yıldırım, "Yüksek girdi fiyatları, ithalat kapılarının açılması, çiftçinin para kazanamaması nedeniyle üretimden çekilmesi, ürün desenindeki değişiklikler gibi ciddi sorunlar var. Bu sorunlar çözülmediği için gıda fiyatları yükseliyor. Pandemi sürecinde, Türkiye tarımda yaşanan sorunlara çare üretse, ithalat yerine üretim yapsa ve ihracat yapsa tarımdan çok büyük zenginlik sağlayabilirdi" dedi.

TÜİK: Bitkisel ürünler ve sebze üretiminde düşüş bekleniyor

TÜİK, 2021 yılı bitkisel üretimine ilişkin tahminini açıkladı. TÜİK'e göre, tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile sebzelerin bir önceki yıla göre azalacağı tahmin edildi.