Tarım Haberleri

Yetki belgesi zorunluluğu getirilen tütün üreticileri ayaklandı

1 Temmuz’dan itibaren yetki belgesi zorunluluğu getirilen tütün üreticileri Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapatarak eyleme başladı.

Erol Kesici: Tarımsal üretim tehlikede

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici de meteoroloji verilerine bakıldığında 2021'in ilk 5 aylık döneminin, en kurak yıl olarak kayıtlara geçen 2020'den çok daha kötü olduğunu söyledi. Yağışların azlığı ve aşırı sıcaklıkların göl, gölet, baraj, dere, nehir gibi sulak alanlardaki buharlaşmayı da ciddi ölçüde artırdığını belirten Dr. Kesici, "Topraktaki buharlaşma da artıyor. Topraktaki nem azalışı da suya ihtiyacın yükselmesine sebep olur. Dolayısıyla tarımsal üretimde 2021 yılı oldukça tehlikeli" diye konuştu.

Kaba yem sorununa 34 maddelik çözüm önerisi

Fabrika yeminde hammadde olarak yüzde 50-60 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, kaba yemde de önemli sorunlarla karşı karşıya.

Çiftçilerden Kayseri Şeker Fabrikası’nda eylem

Çiftçiler, Kayseri Şeker Fabrikası’ndaki borç iddiaları ve FETÖ yapılanmasına ilişkin yeni bir eylem yaptı. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çiftçiler, FETÖ iddiasıyla hakkında soruşturma olan kişilerin yönetimde olmasını kabul etmediklerini belirtti.

Yetki belgesi almadan tütün ticareti yapılamayacak

Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Çiftçiyi pandemi değil tarımsal girdiler vurdu, bir yılda yüzde 22,15 artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre çiftçilerin tarımsal girdi fiyatları yıllık yüzde 22,15 oranında artış gösterdi. Gübre ve toprak geliştiriciler yüzde41,78 ile fiyatı en çok artan grup oldu.

Toparlar köylüleri: Zeytinlerimizi talan ettirmeyiz!

Muğla Köyceğiz’e bağlı Toparlar köyünde, köylülerin 50 yıldır emek verdiği zeytinlik araziler rant uğruna yağmalanıyor. Köylüler, “Bizim onca yıllık emeğimiz ne olacak? Biz ne olacağız? Zeytinlerimizi kestirmeyiz” diyor.

Hasat zamanı buğday ithalatına üretici tepkili

Buğday ve arpa hasadı sürerken TMO yaklaşık 400 bin ton kırmızı ekmeklik buğday ve 320 bin ton arpa ithalatı için düğmeye bastı. Üreticiler ise duruma tepkili. Kuraklığın çok önceden belli olduğunu söyleyen üreticiler, ‘mayıs ayında yüksek fiyat açıklayıp ürünü alsalardı ithalata gerek kalmazdı’ diye itiraz ettiler.

Ekmek krizinin ayak sesleri TMO’yu yine ithalata yönlendirdi

TMO, 395 bin ton kırmızı ekmeklik buğday ithalatı için ihale açtı. 30 Haziran’da yapılacak ihalenin fiyatı merak ediliyor. TMO geçen yıl üreticiye verilen fiyatın üzerinde fiyattan ithalat yapmıştı.

Ataman: ‘Çiftçi belirsizlik ve plansızlıktan ürküyor, böyle giderse ekmek 5 liraya çıkar’

İklim değişikliğinin tarıma etkilerini değerlendiren Tohum Platformu kurucusu Mine Ataman, bu koşulların sürmesi halinde 10 yıl içinde birçok ürünün üretilemeyeceğini söyledi. Çiftçilerin hâlen emeğinin karşılığını alamadığını dile getiren Ataman, çiftçinin en çok belirsizlik ve plansızlıktan ürktüğünü söyledi.

TMO yem fiyatlarına müdahale için stokları boşaltacak, yetmezse yine ithalat

Üreticilerin sürekli artan yem fiyatlarından şikayetleri üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi, öncelikle stoklarındaki arpa ve mısırı tonu 1950 liradan yetiştiricilere ve yem sanayicilerine vererek fiyatın düşmesini sağlamayı hedefliyor. Stoklardaki ürün yetmezse arpa ve mısır ithalatı yapılacağı belirtiliyor.

Gıda güvenliği için sözde değil, özde milli ve yerli politika

Tarım açısından zengin kaynaklara sahip Türkiye, halkını rahatlıkla besleyecek toprak büyüklüğü ve verimliliğine sahip. Tarım da milli ve yerli söylemi öz kaynaklara yönelmek, çiftçileri ve kooperatifleri desteklemek, girdi maliyetlerini düşürmek ve yerli tohum kullanmakla mümkün olabilir. Fakat gerçekler politikanın bu şekilde olmadığını gösteriyor.

Bakanlıktan NBŞ’de kota artırıldı haberlerine yalanlama

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5'e çıkarılmasının söz konusu olmadığını, yüzde 2.5'lik kota uygulamasının devam ettiğini bildirdi.

Köylüler traktörleriyle Konya-Adana yolunu trafiğe kapattı

Konya'da çiftçiler Beyşehir Gölü'nden bu yıl kota fazlası suyu temin edip tarlalarını sulayamadı. Susuzluk sorunu çözülmeyen köylüler Konya-Adana karayolunu traktörlerle kapattı.

Sektör temsilcileri uyardı: Sütte kriz, et krizini getirir

Süt üreticileri,  girdi maliyetlerindeki artış ve kuraklık tehlikesinin hayvanların kesime gönderilmesine ve hayvan varlığının azalmasına yol açacağını vurguladı. Üreticiler, ciddi önlemler alınmazsa, 17 ay sonra Türkiye’de et krizi çıkabileceği uyarısı yaptı. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği uyardı: 41 ilde kuraklık tehlikesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Mayıs ayı Kuraklık Raporu’nu açıkladı. Yağışların yetersiz olmasıyla birlikte Mayıs ayında kuraklıktan etkilenen il sayısı da arttı. TZOB Genel ...