Tartışma Haberleri

TMMOB eski Başkanı Kaya Güvenç: Mevcut ittifaklar halkın sorunlarına çözüm olmaz

Haber2021’in ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili başlattığı tartışma devam ediyor. Haber2021 olarak adına ‘Türkiye İttifakı’da denilen mevcut Cumhur ve Millet İttifakları dışındaki bileşenleri ...

TKP MK Üyesi Savaş Sarı: Yeni bir seçenek oluşturmalıyız

Haber2021’in ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite üyesi Savaş Sarı, “yeni bir seçeneğin oluşması için uzunca bir süredir girişimlerde bulunuyoruz. Dostlarımızla, arkadaşlarımızla yukarıda özetlediğimiz ilkeler çerçevesinde görüşüp ortak bir mücadele zemini ve stratejisini yaratabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Devrim Hareketi MKK üyesi Ercan Bölükbaşı: Halkı harekete geçirmek için bir araya gelmek gerekiyor

Haber2021’in ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan Devrim Hareketi MKK üyesi Ercan Bölükbaşı, “Türkiye’nin geleceğini AKP ya da benzerlerinde değil Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını emekçilerin iktidarına taşımakta görenlerin ise başta işçiler, gençler ve kadınlar olmak üzere yurttaşlarımızı devrimci hedefler doğrultusunda örgütlemek ve harekete geçirmek için bir araya gelmesi gerekiyor” dedi.

Yavuz Alogan: Büyük bir tehlike karşısında birleşmek ve birleştirmek esastır

Araştırmacı yazar Yavuz Alogan, ulusal birlikten, üniter devletten, yurttaşlık hukukundan, laik bilimsel eğitimden, millî ordudan yana olan kuvvetlerin bir araya gelerek ittifak oluşturmasının önemli olduğunu söyleyerek “Büyük bir tehlike karşısında birleşmek ve birleştirmek esastır” dedi.

Handan Toprak Benli: Güç birliği için harekete geçilmelidir

Haber2021’in ‘Türkiye ittifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan DSP Genel Başkan Yardımcısı Handan Toprak Benli, “Türkiye’deki ulusalcılar, sol partiler ve sosyalistler toplum açısından alternatif olabilmek için bir araya gelebilirler evet. Ülkenin ve halkın menfaatini gözeten, baraj sorununu bertaraf edecek bir güç birliği için harekete geçilmelidir” dedi.

Yılmaz Ateş: Halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir

Haber2021’in ‘Türkiye ittifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan TBMM 22. Dönem Başkanvekili Yılmaz Ateş, “Türkiye’yi yönetmek istiyorsak toplumun diğer kesimlerine de gidip, halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir. Şili Pinoşe diktatörlüğünden böyle kurtuldu. Türkiye’de; iktidar ve muhalefet bloklarının içselleştirdiği mutlak monarşi yönetimlerinden böyle kurtulur” dedi.

Murat Güztoklusu: Gazi Mustafa Kemal’in Ulusal Blok yaklaşımını hayata geçirmeliyiz

Araştırmacı, yazar Murat Güztoklusu, Türkiye’de halka alternatif olabilecek bir ‘Ulusal blok’ oluşturulması gerektiğini söyleyerek “Gazi Mustafa Kemal’in 90 yıl önceki Ulusal Blok tasarımını ve yaklaşımını daha fazla vakit geçirmeden yaşama geçirmenin yolunu bulmalıyız” dedi.

1920TKP: Vatan, Cumhuriyet, Emek... Başarıya ulaşmama ihtimali yoktur

1920TKP Parti sözcüsü Şener Ataş, Vatan, Cumhuriyet, emek şeklinde formüle edilecek bir ittifak oluşturulabileceğini söyleyerek “Bu temel değerler eşliğinde ulusal demokratik güçlerin bir araya geleceği bir iradenin başarıya ulaşmama ihtimali yoktur” dedi.

DİP: Emekçi halka özlediği gerçek alternatifi sunabiliriz

Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran,Haber2021’in ‘Türkiye ittifakı’ ile ilgili sorularını yanıtladı. Kendilerinin bu tür bir girişimin destekçisi değil kurucu bir parçası olarak göreceklerini söyleyen Savran “emekçi halka özlediği gerçek alternatifi, uğruna mücadele etmeye değecek haklı bir davayı, saflarında umutla ve şevkle yer alacağı samimi bir cepheyi sunabiliriz” dedi.

TKH: Oluşturulacak güçbirliği önemli bir boşluğu dolduracaktır

Türkiye İttifakı tartışmaları ile ilgili Haber2021’in sorularını yanıtlayan Türkiye Komünist Hareketi MK Üyesi Kurtuluş Kılçer, oluşturulacak güç birliğinin Türkiye siyasetinde önemli bir boşluğu dolduracağını söyleyerek “Türkiye Komünist Hareketi olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi.