Türkiye yangınlarla uğraşırken, Erdoğan ormanları yapılaşmaya açan yasayı onayladı

Türkiye yangınlarla uğraşırken, Erdoğan ormanları yapılaşmaya açan yasayı onayladı
28 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre "yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek ormanlık alanlardaki bütün devlet taşınmazları turizm kapsamına alınabilecek.

Ülkenin birçok noktasında günlerdir devam eden orman yangınlarıyla binlerce hektarlık ormanlık alanlar yok oluyor. Tam bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yürürlülüğe giren kanun orman arazilerinin "Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri" adı altında "turizm yatırımcılarına" açılmış oldu.

7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Ege ve Akdeniz’de birbiri ardına yaşanan orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanması dikkat çekti.

Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasıyla getirilen değişikliğe göre “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazilerinin “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabileceği belirtiliyor. yasa ile yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

“Kanuna göre Turizm Gelişim Bölgelerindeki yatırımlar için artık ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ de aranmayacak. Ruhsatlandırma işlemlerinde ‘Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ ve ‘Akreditasyon Kurumu’ söz sahibi olacak.

Gazeteci Murat Yetkin konu ile ilgili şyazdığı yazıda, “Bu adımla Türkiye’nin kıyı ve orman arazilerinin yanı sıra, yaylalardan göllere bütün doğal alanları da turizm yatırımcılarının insafına bırakılıyor. Ve tabii yeni iş alanları bekleyen inşaatçıların” ifadelerini kullandı.