Üç ülkenin barış güçleri Kazakistan’dan ayrıldı

Üç ülkenin barış güçleri Kazakistan’dan ayrıldı
Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) bağlı olarak Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan’dan gelen barış güçleri Kazakistan’dan çıkış yaptı.

Ermenistan ve Tacikistan’dan KGAÖ barış güçleri, Rusya’ya ait dört İl-76 askeri uçağıyla Almatı’dan çıkış yaptı. Ermeni askerleri üç uçakla, ülkeye askeri teçhizat getirmeyen Tacik askerleri de bir uçakla ayrıldı.

Kırgız barış güleri de kendi araç konvoyuyla Almatı’dan dönüş yaptı. Dajiang zırhlı araçlarının da olduğu konvoyun güvenliğini de kendileri sağladı. Tacik askerlerinin bulunduğu uçakta Kazakistan Kara Kuvvetleri Askeri Enstitüsü’nde öğrenim gören 31 öğrenci de tatil için ülkelerine dönüş yaptı. KGAÖ operasyon merkezi de bu binadaydı.

Kazakistan’daki barış gücü operasyonuna Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan askerler katılımda bulundu. KGAÖ güçleri stratejik açıdan önemli yapıları korumaya aldı Dün barış güçlerinin görevlerini başarıyla tamamladığı ve daimi olarak konuşlandıkları yerlere dönüşlerinin başladığı bildirdi.