Ukrayna ordusu isyan etti... Emirlere uymak istemiyoruz!

Ukrayna ordusu isyan etti... Emirlere uymak istemiyoruz!
Ukrayna ordusundan 7 farklı birlik video yayınlayarak isyan etti. Birliklerin yayınladığı videolarda “Cephanemiz tükeniyor. Geri çekilmemize izin verilmiyor. Topçu desteği yok. Ölümüne mevzide durmamız emrediliyor. Emirlere uymak istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

24 Şubat'ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı bugün 90. gününe girdi. Savaş Ukrayna'nın doğusunda yoğunlaşırken, Rusya günde 40 füze, 200 hava saldırısı düzenliyor. 

Savaş sırasında 35 bin Ukrayna askeri hayatını kaybetti, 7 bin asker ise Rus güçlerine esir düştü. Askerlerin yanı sıra milyonlarca sivil de evini terk etmek zorunda kaldı.

UKRAYNA ORDUSUNA KUŞATMA TEHLİKESİ

Rusya, savaşın 90. gününde Ukrayna'nın yüzde 20'sini kontrol altına aldı. Kırım ve Donbas da bu bölgelere dahil.
Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusunda iki farklı bölgede Ukrayna askerlerini kuşatmak için harekete geçti: Luhanks bölgesinde Ukrayna’nın elinde kalan son şehir olan Severodonetsk ve Donetsk-Kramatorsk bölgesi.

Severodonetsk’te 4 ile 8 bin arasında Ukrayna askerinin bulunduğu ifade edilirken, Donetsk Kramatorsk bölgesinde 40 bin ile 60 bin arasında Ukrayna askeri, Rus güçleri tarafından kuşatılma tehlikesi altında.

Ukrayna’nın önemli savunma merkezlerinden olan Popasna kentinin düşmesi ve Rusya’nın hakim tepeleri ele geçirerek topçularını yerleştirmesi, Ukrayna ordusunda ikmal sıkıntılarına sebep oldu. Rus güçleri, yolları ve güzergahları kontrol altına alarak, sayıları 40 bini geçen Ukrayna’nın Donbas ordusunu kuşatmaya hazırlanıyor.

"KIYMA MAKİNESİNİN İÇİNE ATILIYORUZ, HÜKÜMET GERÇEĞİ GİZLİYOR"

Ukrayna'nın doğusunda çatışan 7 farklı birlik “Emirlere uymak istemiyoruz. Zor durumdayız. Bizi ölümüne cephede tutuyorlar” açıklamasında bulundu.

Askeri birlikler, çektikleri videolarda üstlerinden ve cephedeki durumdan duydukları rahatsızlıkları dile getirdi. Özellikle mühimmatın bitmesi, Rus topçularının ve uçaklarının çok aktif olması, buna karşılık Ukrayna’nın top desteği sağlayamaması konularından şikayetçi olan Ukraynalı askerler, geri çekilme emri gelmediği için siperlerde öldüklerini dile getirdi: “Birliğimizdeki çoğu asker öldü. Siperler ve mevziler cesetlerle doldu. Ölümüne savaşmamız emrediliyor. Komutanlarımız ve subaylarımız bizi terk etti. Biz artık emirlere uymak istemiyoruz.”

Ukraynalı askerler, birliklerinin yüzde 70’inden fazlasının öldüğünü, tanklara karşı sadece makineli tüfeklerinin olduğunu, profesyonel askerlerin azaldığını ve askere alınan insanların cepheye sürüldüğünü ifade etti. Kazan kaldıran askerler, “Kıyma makinesinin içine atılıyoruz. Hükümet, gerçeği gizlemeye çalışıyor” dedi.