Üreticide ucuz, rafta el yakıyor

Üreticide ucuz, rafta el yakıyor
Yem fiyatlarındaki büyüme süt inekçiliğini yapılamaz ülkü getirdi. Üreticiler 1 litre süte karşılık 1,5 kg yem alınmasını isterken 1 litre süte karşılık 700 gram yem alınabiliyor. Raflarda süt fiyatının artması üreticiye menfaat sağlamıyor.

Üreticiler bir yandan kuraklıkla uğraşırken öte taraftan kuraklıkla doğrudan ilişkili olan verim ve rekolte düşüklüğü ile karşı karşıya geldi. Ilk Önce yem elde etmek üzere kesintisiz çoğalan girdi maliyetleri de üretimi her geçen gün dah zor oluyor. Döviz kurundaki çoğaltma sebebiyle yem fiyatlarındaki artış bilhassa besiciliği ve süt inekçiliğini yapılamaz boyuta getirdi.

Sütün, üreticiden az daha ‘bedava’ fiyata alınmasına rağmen raflardaki süt ve süt ürünlerinin el yaktığını gösteren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu dengesizliğe bir son verilmesi için ciddi düzenlemeler yapılması gerektiğini bildirdi.

Yetiştiricilerin ithal ve yerli yem alma gücünün düşmesinin süt verimini azalttığını, çok sayıda süt ineğinin kesime gönderilmek zorunda kalındığı ortamda bu durumun süt ve buzağı kaybına da yol açtığını belirten Gürer, “Tarım Bakanı bu sektörün feryadına kulak tıkamış.

Yem fiyatları dövize emrindeki; battık, bittik” derken, Adana’nın Kadirli ilçesinde son bir ay içinde 3 çiftliğin kapısına kilit vurulduğunu söyledi. Niğde’nin Bor ilçesine alt Kızılca köyünde süt inekçiliği yapan İbrahim Gülümser hayvanlara yem vermeyi düşürdüğünü belirtiyor ve “Yaşayacakları kadar yem verebiliyorum. Hayvanlar da doğal olarak sütü kıstı. Diğer çarem değil. Aç kalmasınlar ve günü kurtaralım diye uğraşıyorum” diyerek yaşadığı sorunları net ortaya çıkarıyor.

Çiftlik ilçesinden Belirlenmiş Maden isimli besici ise yem fiyatlarına dayanamadığı için hayvanları kesime göndermek zorunda kaldığını anlattı. Öteki yana İzmir’in Bayındır ilçesinde besici Metin Çağlar, 140 hayvanı varken borçlarını ödeyebilmek için hayvanlarını sata sata elinde sadece 7 hayvanı kalmış. Çağlar, evine icra gelmemesi için hayvanları sattığını söylüyor. Çağlar keza tarlaları ve 2 traktörünü de sattığı halde borçlarını bütünüyle ödeyemediğine dikkat çekiliyor.

Üreticilerin iki taraflı derdinin girdi maliyetlerindeki artma olduğunu bildiren CHP’li Gürer, “Harcadıklarının yerine yenisini koyamıyorlar ve giderler sürekli artarken gelir de aralıksız düşüyor” dedi.

70 LİRALIK YEM 150 LİRAYA ÇIKTI

Ziyaret ettikleri üreticilerle yaptığı görüşmelerin peşinde yem fiyatları ve öteki girdi maliyetlerindeki artışın, bundan böyle süt inekçiliğini yapılamaz noktaya taşıdığının görüldüğünü aktaran CHP’li Gürer, “Geçen sene 70-80 liradan satılan 50 kg’lık süt yemi Tarım ve Kredi Kooperatiflerinde bu yıl 150 liraya çıkmış.Dövizdeki dalgalanmayla yeni zamların eli kulağında” ifadesini kullandı.

HAYVAN SAĞLIĞI İLAÇLARI YÜZDE 100 ARTTI

İneklerin sağlığı için kullanılan hap fiyatlarının da sürekli arttığına değinen Gürer, veterinerlik ilaçlarına gelen zamların bir sene içinde 100 oranında yükseldiğini kaydetti.

Süte bahşedilen 2 lira 40 kuruşluk desteğin tatmin edici olmadığını, ayrıca 30 litre üzerindeki sütün verimi olduğu takdirde yardım dışı kaldığını anlattığını belirten Gürer, “Milli Süt Konseyi, 3 lira 20 kuruş olarak çiğ sütün referans fiyatını açıkladı fakat bu fiyata uyan değil. Toptan olarak üreticilerden çok daha düşük fiyata süt alınıyor. Keza ulusal süt konseyinin referans fiyatını açıkladığı tarihten bu yandan süt üretiminde en fazla kullanılan yem fiyatlarına yüzde 40 oranında zam geldi. Süt bölge birçok sanayici bununla birlikte yem de satıyor. Yeme zam yapıyor süt alımında ise piyasayı baskılıyor. Vahşi yem kullanımı arttı. Kuraklıkta bu bağlamda etkili oldu. Silajlık mısır, yonca, saman, arpa fiyatları da zıpladı” şeklinde konuştu.

1 LİTRE SÜTE KARŞILIK 700 GRAM YEM

Süt üreticiliğinde 1 litre süte karşılık 1,5 kg yem alınmasının doğal bir denge olarak kabul edildiğine göze çarpan eden Gürer, “Ancak gelinen noktada 1
litre süte 700 gram yem alınabiliyor.Süt üreticisi 2 litreden fazla süt satabilirse fakat 1,5 kg yem alabiliyor” diye konuştu.

Geçmişte ürünün fazla ucuz olduğunu açıklama yapmak için ‘sudan ucuz’ tabirinin kullanıldığını anımsatan Gürer, “Hemen bu ifade üreticinin sattığı süt için kullanılıyor. Borçsuz üretici kalmadı. ‘süte su katma’ gibi bir anlatım tarzı vardı. Şimdilerde su sütten fiyatı yüksek olunca sütün sudan daha ucuz olduğunu özet çıkarmak için ‘suya süt katılacak duruma gelindi’ diyor” ifadelerini kullandı.

Üreticinin ürettiği sütü bedava olmasına karşın, tüketiciye çok pahalıya ulaştığına da uyarı çeken Gürer, “Raflarda süt ve süt ürünlerindeki fiyatlarının aralıksız artması, süt inekçiliği yapanlara bir avantaj sağlamıyor. Fiyat artışları üreticiye yaramıyor ama tüketiciyi zorluyor. Üretimden, tüketiciye ulaşana değin geçen süreçte bir dengesizlik var. Alıcı de süt mamulleri fiyat artışı ile ürün tüketimini kısmak zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

İKTİDAR FERYADA KULAK TIKIYOR

Üreticilerin, besicilerin ve süt inekçiliği yapanların kolaylık seviyelerinin yaklaşık olarak dip yaptığını gösteren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üretici hemen hemen feryat ediyor, ‘battık, bittik’ diye haykırıyor lakin ne yazık fakat bu seslere İktidar kulak tıkıyor” diye konuştu.

CHP’li Gürer, “İthal yeme kuvvet yetmiyor.Bu durum süt verimini düşürecek.

Sorun fazla boyutlu olarak ağırlaşıyor. Çok sayıda süt ineği geçen süreçte kesime gönderildi. Ciddi sorunlar yaşanmaması için acil süt inekçilerine destek sağlanmalıdır” uyarısında bulundu.