Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronot uzayda 1 hafta kalacak

Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronot uzayda 1 hafta kalacak
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Türk astronotun seçilme ve uzaya gönderilme sürecine ilişkin, "Türk astronot uzayda bir hafta kalacak. Bir kadın ve bir erkeğe eğitim verilecek" dedi.

Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir Türk vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz" sözleri ile duyurduğu Türkiye'nin uzay yolculuğunun detaylarını açıkladı. Yıldırım, Türkiye gazetesine yaptığı konuşmada “2023’te gidilecek. Bir kişi göndereceğiz ama İki kişi eğitim alacak. Hastalanır ya da herhangi bir şey olabilir o yüzden yedekli olacak. Bir kadın bir erkek gönderilecek. Eğitimde alınan sonuçlara göre bir kişi gidecek. Bizim bir tercihimiz olmayacak”  dedi.

UZAYA SPACEX GÖTÜRECEK

Yıldırım, bir ön eleme yaptıktan sonra isimlerin SpaceX'e bildirileceğini söyledi. Yıldırım, “SpaceX’in şu anda kapsülü gidiyor ama NASA birçok firmaya astronot eğitimi konusunda yetki verdi. Biz de en avantajlı imkânları sağlayanla anlaştık. Henüz imzayı atmadık ama birkaç gün içerisinde imzayı da atacağız. NASA’nın kontrolünde olan bir süreçle gidilecek. Astronotumuzun, uluslararası uzay istasyonunda 1 hafta kalmasını hedefliyoruz” diye konuşmasına devam etti.

UZAYDA DENEY İDDİASI OLANLAR BAŞVURABİLECEK

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu'ndaki deneylerine nasıl tespit edileceğini açıklayan Yıldırım şunları söyledi:
"Bizim belirlemiş olduğumuz bazı kriterler var. TÜBİTAK, bu kriterler üzerinden 1 hafta içinde çağrıya çıkacak. Bu çağrı, bilim camiasına yapılacak. ‘Benim yer çekimsiz ortamda yapmak istediğim deney var’ iddiasında olanlar müracaat edebilecekler. Onlar arasından üç veya dördünü seçerek, gidecek olan uzay yolcumuza bunları orada yaptıracağız."

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu da DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, uzaya gidecek olan ilk Türk vatandaşı için toplam maliyetin yaklaşık 70 milyon dolar olacağını açıkladı.

ARANAN ÖZELLİKLER AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçükler, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olanlar arasından seçim yapılacağını, ayrıca boyu 149,5-190,5 santimetre arasında, vücut ağırlığı da 43-110 kilogram olan adayların başvuruları kabul edileceğini açıkladı. Başvuracak kişilerde aranan diğer özellikler ise şöyle: Her iki gözde de yüzde 100 görme keskinliğine sahip olması, protez kullanmaması, vücudunda platin ya da vida bulunmaması, kalp ve damar sisteminde rahatsızlık bulunmaması, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, kapalı alan korkusu olmaması.

Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirildikten sonra İngilizce dil kabiliyetleri için mülakata alınacak. Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürülecek. Seçilen iki aday 10 yıl boyunca Türk Uzay Ajansı veya TÜBİTAK bünyesinde de görev yapacak. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonunun gerçekleştirilmesiyle Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından faydalanarak bilimsel deney yapma imkânına da kavuşacak.

İKİ GÜNDE 2,7 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Bu proje, geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda devreye aldığımız ve 10 kritik hedeften oluşan Millî Uzay Programı’mızın önemli bir aşamasını oluşturuyor. Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını 2023’te bilimsel faaliyetler yürütmek üzere uluslararası uzay istasyonuna göndereceğiz. Bu prestijli misyon sayesinde Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen nadir ülkeler arasında yer alacak” dedi. 

Varank, “Bu proje kesinlikle tek seferlik bir uzay yolculuğu olarak düşünülmemeli. Biz Millî Uzay Programı ile ülkemizde yetkin bir uzay ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz” diyerek konuşmasına devam etti.

Varank başvurular hakkında da bilgi verdi “Başvuruları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden başvuruları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün şartları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150”