Vali Mustafa Çitfçi, İsklilip Atıf'ın anmasına 'Çağrı üzerine törene katıldım'

Vali Mustafa Çitfçi, İsklilip Atıf'ın anmasına 'Çağrı üzerine törene katıldım'
Milli Mücadele Döneminde İngilizlerin desteği ile gerici isyanlara destek veren ve Kuvayi Milliye’ye düşman Teali İslam Cemiyeti’nin Yöneticisi İskilipli Atıf, ölümünün 95. yılında devlet erkânı ve AKP’lilerin de katıldığı törenle anılmıştı. Vali anmaya tepki gösteren yurttaştan şikayetçi oldu. Vali Çiftçi davaya gönderdiği yazıda, çağrı üzerine törene katıldığını söyledi.

4 Şubat 2021'de, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ve Kuvayı Milliyecilere "asi" diyen "vatana ihanet" suçundan idam edilen, Milli Mücadele karşıtı Teali İslam Cemyiti'nin başkanlığını yapan İskilipli Atıf, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'nin de katılmış olduğu bir törenle anılmıştı.

Can A. adlı yurttaş, , “Allah sizi kahretsin. Bu milletin bağımsızlık mücadelesine düşman, vatan haini birini anan herkes benim gözümde Cumhuriyet düşmanı ve haindir”  diyerek, Vali Çiftçi'nin anmaya katılmasına tepki göstermişti. Bunun üzerine Çifti, Can A. adlı yurttaşa "hakaret davası" açmıştı. Dava kapsamında Çitfçi'ye söz konusu anmanın resmi olup olmadığının sorulmasına karar verilmişti.

Davaya gönderdiği resmi yazıda Çiftçi, “Program Atıf­Der isimli sivil toplum örgütü tarafından düzenlenmiştir. Resmi bir hüviyeti olmayan anma programına davet edilmem üzerine iştirak ettiğimi bilgilerinize sunarım” dedi. Çiftçi, her ne kadar anmanın resmi olmadığını savunsa da söz konusu anma, valiliğin resmi hesabından da kamuoyuyla paylaşıldı.