Yazılı basında kağıt krizi! Yerel gazeteler kapanmayla karşı karşıya

Yazılı basında kağıt krizi! Yerel gazeteler kapanmayla karşı karşıya
Yükselen döviz kuruyla gazeteler zor duruma düştü. İthal kağıt nedeniyle gazeteler büyük bir çıkmaza girerken, başta yerel basın olmak üzere basın camiası aylardır toplanmayan Basın İlan Kurumu’nun acil olarak müdahalesini bekliyor.

Yükselen döviz kuruyla daha da derinleşen ithal kâğıt krizi gazeteleri çıkmaza doğru sürüklüyor. Bu durumdan en çok etkilenen ise yerel basın oldu.

Duruma acil müdahalesi gereken Basın İlan Kurumu’nda ise genel kurul toplanamıyor. 36 üyeden oluşan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun 12 kişiden oluşan basın ve 12 kişiden oluşan tarafsız üye seçimleri yapıldığı halde hükümet üyesi 12 kişinin ataması yapılmadığı için genel kurul Mayıs ayındna bu tarafa gerçekleşemiyor.

Bu sebeple de artan kâğıt ve döviz fiyatlarına rağmen Türkiye’de 1000 gazetenin beklediği resmi ilan tarifesi belirlenemiyor.

Basın İlan Kurumu’nun 2020 bütçesini çıkartamaması gazeteleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı.

Ulusal basınla birlikte yerel gazeteler de kağıt krizinden kaynaklı çok zor günler yaşıyor. Kağıt bulamadıklarını, çalışanların maaşlarını ödemekte zorlandıklarını belirten yerel basın temsilcileri Basın İlan Kurumu'nu acilen tedbirler almasını bekliyor. Gazete temsilcilerinin, BİK'in ilan tarifesini artırma, ilan alma kriterlerinde gevşeme, KDV’nin azaltılması ve hibe gibi talepleri var.