Yeni Şafak yazarı: Orta sınıfın artık ev alma şansı yok, ev almak üst sınıf eğlencesi

Yeni Şafak yazarı: Orta sınıfın artık ev alma şansı yok, ev almak üst sınıf eğlencesi
Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, orta sınıfın İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde ev alma imkânı olmadığını yazdı. Kılıçarslan, “İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde ‘ev almak’ bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla” dedi.

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, artan ev fiyatlarını yorumladığı yazısında “Orta sınıfın artık ev alma şansı yok” dedi.

Kılıçarslan’ın yazısının satır başları şöyle:

“Ev kredilerinin faiz oranı 0,99’a düştü” diye yazdı gazeteler. Tabii ki bu beni alakadar etmedi zira faizli kredi ile ev almanın haram olduğunu biliyorum.

Yine de “belki faizsiz bankalar da aynı orandan konut kredisi veriyorlardır” diyerek, standart bir vatandaş yaklaşımıyla “ne öderim acaba aylık?” sorusunu sordum.

Babadan değil ama “okuldan” Üsküdarlıyım ben. 25 yıldır Üsküdar’ın tozunu yutuyorum. Dolayısıyla o malum siteye girip Üsküdar’da 3+1 daire fiyatlarına baktım. Üsküdar’ın epey kenarında, oturulabilir bir daire de buldum. Bir milyon yedi yüz bin liraya…

Bunun yedi yüz binini peşin verip bir milyon lirasına 0,99 ile kredi kullanarak 10 yılda ödeyeceğim planda aylık taksitlerim kaç para biliyor musunuz? 14.700 TL. Hadi diyelim peşinatın bir milyon lirasını denkleştirip 700 bin lirasına borçlansam bu sefer de taksit 10.000 TL.

Yanlış anlaşılmasın. Ev alacağımdan, daha doğrusu alabileceğimden değil. Meraktan baktım. Sonra dedim ki kendi kendime, bu taksitlerle ancak üst sınıflar ev alabilir artık. İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde “ev almak” bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla…

Ben yanlış görmediysem TOKİ’nin sadece 3 projesi aktif durumda İstanbul’da. Emlakkonut’un İstanbul’da yürüttüğü projeler de orta sınıfın yanına yaklaşabileceği projeler değil çoğunlukla.

Hem Cumhurbaşkanımızın hem Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un, hem de belediyelerimizin “orta sınıfın alabileceği evler” konusunda inisiyatifler almalarını gerektiren bir yere geldiğimizi düşünüyorum.”